Rozstanie w zgodzie, czyli jak można szybko dostać rozwód?

Podczas prawidłowego przebiegu sprawy rozwodowej orzeczenie rozwodu jest możliwe nawet po jednej wizycie na sali sądowej. Dla uniknięcia przedłużania niezbyt przyjemnego procesu warto udać się do prawnika. Z jego pomocą postępowanie będzie miało znacznie sprawniejszy przebieg. Czy są inne sposoby, które pozwolą na przyspieszenie przebiegu sprawy rozwodowej?

Czy rozwód bez orzekania o winie jest w stanie przyspieszyć postępowanie rozwodowe?

O rozwodzie bez orzekania o winie możemy powiedzieć, kiedy zainteresowani wspólnie dążą do uzyskania rozwodu, jednakże nie wskazują winowajcy rozstania. Ma to ogromny wpływ na tok postępowania dowodowego w sprawie. Jest tak dlatego, że bardzo rzadko winny rozwodu zgadza się na rozwiązanie małżeństwa wyłącznie ze swojej winy. Prawie zawsze skutkuje to podważeniem prawdziwości dowodów przedstawionych przez współmałżonka, a przy okazji chęcią zaprezentowania tych na własną korzyść, to z kolej skutkuje wydłużeniem postępowania sądowego. Podstawą sprawnego zdobycia orzeczenia o rozwodzie może być zatem głównie porozumienie stron w kwestii orzekania o winie.

Właściwie sporządzony pozew o rozwód – jak powinien wyglądać?

Bardzo często tematy związane z formalnościami wywołują zakłopotanie. Na dodatek nieprawidłowo sporządzone pismo zawsze fatalnie odbija się na przebiegu każdego procesu, także postępowania rozwodowego. Dla uniknięcia komplikacji w tym zakresie, sporo osób podejmuje decyzję o skorzystaniu z pomocy specjalistów. Ich poszukiwania można zaobserwować po zerknięciu w internecie na popularność takich fraz, jak choćby adwokta rozwód kraków czy adwokat Warszawa.

Kiedy dokumentacja związana ze sprawą rozwodową jest prawidłowo sporządzona i pełna, wtedy sąd ma możliwość niezwłocznego rozpoznania sprawy. Gotowe przykłady wszelkich pism sądowych znajdują się w sieci, ale znacznie prostsze będzie udanie się do prawnika.

Pamiętajmy o dokonaniu płatności za rozwód

Prawidłowo uregulowana opłata sądowa za pozew rozwodowy prowadzi do tego, że Sąd nie ma potrzeby wzywania strony do jej uzupełnienia ani uiszczenia, to z kolei skraca to czas oczekiwania na pierwszy termin rozprawy. Łącznie ze złożonym pozwem o rozwód można złożyć wniosek o zwolnienie od płatności kwoty potrzebnej do złożenia pozwu o rozwód. Taki wniosek prawdopodobnie wydłuży proces, bowiem Sąd przed rozpoznaniem sprawy wcześniej musi wydać postanowienie w sprawie wniosku o zwolnienie z opłaty sądowej.