Jak ocienić taras – z dachem na stałe lub deontowalnym
Każdego lata codzienne funkcjonowanie w domu jednorodzinnym odbywa się na tarasie. Zatem warto go tak wyposażyć, aby okazał się funkcjonalny, elegancki oraz zapewniał możliwość warunki do odpoczynku na łonie natury. Od wiosny do jesieni trzeba zamontować zadaszenie, które pozwoli cieszyć się świeżym powietrzem niezależnie od pogody w każdych okolicznościach.
Co jest ważne przy planowaniu daszku?
Optymalnie, gdy podłoga ma do 10 m kw. metrażu i orientuje się na południe lub południowy zachód. Przy domu można rozważyć kilka tarasów, na które promienie słońca padają o różnych porach dnia z inną intensywnością. Północna strona gwarantuje cień, jednak mało kto lubi tkwić w nim od rana do wieczora. Opłaca się również zadbać, by taras nie sąsiadował z ulicą czy zabudowaniami gospodarczymi, co zagwarantuje miły wypoczynek w bliskości natury. Miejsca, które przez większą część dnia są nasłonecznione, zaleca się zacieniać. W nietrudny sposób można zapewnić bliskim regulowaną kontrolę wskazania termometru na zewnętrz, a także w wewnątrz pomieszczeń. Jak się za to zabrać?
Podczas zakładania dachu na stałe pamiętaj o tych kilku zasadach
Podczas wyboru rodzaju pokrycia zaleca się uwzględnić stronę praktyczną w zestawie z osobistymi preferencjami. Taras musi harmonizować zarówno z charakterem domu, jak i z otoczeniem. Idzie tu przede wszytskim o wielkość i design pasujący do reszty. Bez względu, czy jest to pergola tarasowa, czy inny rodzaj poszycia, nie powinno dominować, musi raczej dopełniać obrys bryły budowli.
Stacjonarne i okresowe dachy do tarasu
Obecnie na rynku można spotkać sporo patentów dających możliwość stworzyć okresowe, jak i stałe osłonięcie tarasu. Konkurencją dla dachu są markizy, parasole czy popularne żagle – wszystkie te warianty mogą sprawdzić się przez wiele sezonów. Następną opcją daszków będą konstrukcje stałe, opierające się na na przytwierdzonej do tarasu lub ściany budynku kraty z desek lub prętów, jak choćby pergola tarasowa. Taki dach może być wykonany z elementów zasłaniających lub przezroczystych. Na stałej kracie można zastosować zadaszenie składane, przeważnie zrobione z brezentu lub specjalnych tkanin. To drugie rozwiązanie jest atrakcyjne, gdyż w pochmurne dni daje warunki do zdjęcia materii, co gwarantuje lepsze światło.