Kołdry z poduszkami dla niemowlaków i starszych dzieci

Dorośli ludzie przeznaczają na sen prawie 1/3 czasu. Tymczasem w wieku rozwojowym, najbardziej w pierwszych czterech latach człowiek śpi jeszcze więcej godzin. Na komfort odpoczynku wpływa nie tylko godziny poświęcone na sen, lecz również format i jakość kołdry, materaca, prześcieradła, poduszki itd. To także jedna z ważnych ozdób pomieszczenia zajmowanego przez dzieci. Przeczytaj, jak zdecydować się na pościel, by wykonywała też estetyczne funkcje.

Na początek wybierz beciki i rożki, którymi szczelnie otulisz maleństwo

Malutkie dzieci najbardziej skorzystają z rożków i becików z perskiej bawełny, które mogą zawierać także delikatną tkaninę Minky. Niemowlęta znajdą w nich prawdziwy komfort i ciepło, rozłożone przydadzą się jako kocyk do zabaw.

Układ odpornościowy malucha dopiero się kształtuje, zatem dziecko powinno być dokładnie otulone, by zapewnić choć trochę odczucia takie same jak w łonie mamy. W milutkiej osłonie bobas poczuje się spokojny i bezpieczny, po czym głęboko i zdrowo zaśnie.

Wymiary pościeli i kołder dla najmłodszych

Rozmiary wszytskich elementów kompletu pościeli to kłopot, który zdarza się wielu użytkownikom, lecz najlepiej je ustalić, żeby dobrać odpowiednie poszwy do poduszek i kołdry. Wartości – długość oraz szerokość – podawane są w centymetrach. Układ proporcji kołdry musi pasować do wymiarów pościeli. Najlepiej uwzględnić materac, dlatego że długość kołdry winna zgadzać się z jego długością, natomiast na szerokości można uwzględnić marginesy, co pozwoli na pełne jego zakrycie.

Do 5. roku najlepsza okazuje się kołdra w formacie 100×135 cm (100 x 140 cm) lub 60 x 120 cm (60 x 100 cm) a do tego niewielka poducha 40 x 60 cm. Dla higieny snu malucha ten komplet okaże się w sam raz.

Dla dzieci w następnym okresie, a więc w przedziale wieku 5-10 lat odpowiednia okazuje się kołdra o wymiarach 140×200 cm oraz poduszka 70 x 80 cm.

Po 10. roku, jak i dla starszych, będzie pasować pakiet dwóch poduszek 70 na 80 cm i kołdra 200 na 160 cm. Warto też sugerować się warunkami fizycznymi dziecka, czyli najczęściej wzrostem. Młodzież plus 160 cm może potrzebować kołdry, której wymiar jest większy o nawet 200 cm. Duży tapczan oraz dopasowana pościel mogą posłużyć nawet przez wiele lat.

Wymiar prześcieradła i jego stabilność ma ogromne znaczenie

Prześcieradła na pewno powinny być większe niż powierzchnię do spania, bo powinny je bez problemu zakrywać. Dobrze dopasowane nie zsuną się i nie spadną, nie znajdą się na łóżku nierówności pogarszające jakość snu. Idealne w tym przypadku będą prześcieradła z gumką, rzecz jasna dostosowane do formatu łóżka. Odpowiednio zmierzone zagwrantują, że podkład finalnie nie pojawi się na podłodze.